Jak przeprowadzić podział majątku przed rozwodem?


Podział majątku to sprawa, z którą muszą się zmierzyć rozwodzące się małżeństwa. Czy istnieje możliwość dokonania podziału majątku przed rozwodem? W jaki sposób go dokonać?

 

Wiele par woli jednak rozwiązać kwestię podziału wspólnego majątku jeszcze przed zakończeniem postępowania rozwodowego. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim w momencie, gdy jeden z małżonków może mieć problemy natury finansowej – związane z prowadzeniem własnej firmy lub zadłużeniem kredytowym. Istnieją wówczas dwie drogi podziału majątku – wizyta u notariusza lub postępowanie sądowe.

 

Podział u notariusza

Pierwszym warunkiem podziału majątku u notariusza jest zgodne ustalenie pomiędzy małżonkami, w jaki sposób chcą rozdzielić między sobą poszczególne składniki majątku. Jeśli para dojdzie w tej kwestii do porozumienia, może zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej. Musi ona zostać podpisana w formie aktu notarialnego. Koszt sporządzenia takiego aktu nie będzie przekraczał 400 zł. Opłata za podział majątku jest natomiast uzależniona od wartości ogólnej majątku, który ma ulec podziałowi. Kiedy rozdzielność zostanie już prawnie zawarta, możliwym jest umowny podział majątku, który wcześniej objęty był wspólnością ustawową małżeńską. Wspólność ustawowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe, które małżonkowie (lub jeden z nich) nabyli w czasie jej trwania. W skład majątku wspólnego mogą więc wchodzić meble, sprzęt AGD i RTV, elektronika itp. Zgodnie z art. 35 Kodeksu rodzinnego do końca trwania wspólności ustawowej małżonkowie nie mogą żądać podziału majątku wspólnego.

 

Podział na drodze sądowej

Drugim sposobem dokonania podziału majątku jest złożenie w sądzie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Zazwyczaj rozwiązanie to wybierają pary, które mają świadomość, że ich sprawa rozwodowa może trwać wyjątkowo długo. Często w obawie o zabezpieczenie finansowe jeden z małżonków woli dokonać podziału majątku jeszcze przed orzeczeniem rozwodu przez sąd. Należy jednak pamiętać, że tego typu postępowanie sądowe również może być długotrwałe i niewykluczone, że wymagać będzie postępowania dowodowego. Warto więc zastanowić się wcześniej, czy nie lepiej poczekać jednak na rozwód, po którym nastąpi rozdzielność majątkowa.

Jeśli poszukujesz adwokata w sprawie rozwodu lub podziału majątku w Warszawie, skontaktuj się z Kancelarią Kaliciński.