Widzenia w więzieniu – pod jakimi warunkami?


Umieszczenie w zakładzie karnym to dla osadzonego niezwykle trudne doświadczenie. Nie dość, że nie mogą opuszczać murów budynku, w którym zostali zatrzymani, to jeszcze nie mogą przebywać na co dzień ze swoimi bliskimi. Na szczęście umożliwione im są regularne widzenia z rodziną i przyjaciółmi. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by widzenie się odbyło?

Od czego zależą widzenia w zakładzie karnym?

W polskim systemie penitencjarnym wyróżniamy trzy rodzaje zakładów karnych. To zakład typu zamkniętego, zakład typu półotwartego oraz zakład otwarty. Od tego, w jakim zakładzie przebywa skazany, zależy liczba przysługujących mu widzeń z bliskimi. I tak następująco:

• w zakładzie karnym typu zamkniętego przysługują 2 widzenia w miesiącu,

• w zakładzie karnym typu zamkniętego dla młodocianych przysługują 3 widzenia w miesiącu,

• w zakładzie karnym typu półotwartego przysługują 3 widzenia w miesiącu,

• w zakładzie karnym typu półotwartego dla młodocianych przysługują 4 widzenia w miesiącu,

• w zakładzie karnym typu otwartego przysługuje nieograniczona liczba widzeń.

Jak wyglądają odwiedziny w więzieniu?

Widzenie trwa z reguły 60 minut. Jednego dnia widzenie może być udzielone skazanemu zaledwie raz. Jego uczestnikami nie może być jednocześnie więcej niż dwoje dorosłych. Jeśli z widzeń będą korzystać osoby niepełnoletnie, to zawsze pod opieką dorosłych. § 23 ust. 1 regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności zakłada, że w nadzwyczajnych sytuacjach i za zgodą dyrektora zakładu karego umożliwione może być widzenie przez dłuższy czas lub przez więcej niż dwie osoby. Widzenia odbywają się we wspólnej dla wszystkich skazanych sali. Dla każdego osadzonego przygotowany jest osobny stolik. Wszystkie spotkania z bliskimi nadzoruje funkcjonariusz. Można uzyskać możliwość spotkania w oddzielnym pokoju, bez osób trzecich. W polskich zakładach karnych widzenia intymne traktowane są jako nagrody i skazany musi na nie zasłużyć.  Podczas widzeń można spożywać artykuły żywnościowe oraz napoje, które kupili odwiedzający. Co ważne, muszą one być zakupione przez nie na terenie zakładu karnego.

Wszystkich, którzy poszukują porad prawnych i pomocy w kwestiach rozwodów w Warszawie i nie tylko, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

11 komentarzy

  • Avatar
       Odpowiedz

    Witam serdecznie,
    Nawiązując do powyższego artykułu, jestem ciekawa jednej kwestii na którą szukam odpowiedzi. Jakie są możliwości odwiedzenia w zakładzie karnym przyjaciela czyli osobę niespokrewnioną. Czy trzeba spełnić określone warunki i jak to wyjadą od strony organizacyjnej?
    Z góry dziekuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Luiza

    • Kancelaria Kaliciński
         Odpowiedz
      Kancelaria Kaliciński 24 sierpnia 2017 at 13:11

      Szanowna Pani Luizo,
      Jednym z podstawowych praw skazanego jest prawo do podtrzymywania kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym. Zgodnie z art. 105 par. 1 KKW ” Skazanemu należy umożliwiać utrzymywanie więzi przede wszystkim z rodziną i innymi osobami bliskimi przez widzenia, korespondencję, rozmowy telefoniczne, paczki i przekazy pieniężne” Powyższe zależy przede wszystkim od rodzaju i typu zakładu karnego. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że Pani jako osoba „obca” może wziąć udział w widzeniu ze skazanym. Tu jako podstawę prawną należy wskazać art. 105a par. 4 KKW. Skazany otrzymuje takie widzenie za zgodą Dyrektora Zakładu Karnego. Pozdrawiam

  • Avatar
       Odpowiedz
    Katarzyna Zimnicka 30 sierpnia 2017 at 20:19

    Witam serdecznie,
    Jakie są dostępne możliwości bukowania wizyty w więzieniu, jeżeli
    osoba odwiedzająca nie mieszka w Polsce?
    Zadam również pytanie dotyczące kontaktu telefonicznego z rodziną, która mieszka w Anglii.
    Czy skazany będzie miał możliwość wykonywania połączeń do innego państwa ?
    Z góry dziękuję za odpowiedż.

    • Kancelaria Kaliciński
         Odpowiedz
      Kancelaria Kaliciński 30 sierpnia 2017 at 20:29

      Witam, w każdym zakładzie karnym przewidziane są widzenia dla skazanych jedynie w określonych dniach. Po osadzeniu osoby w ZK najlepiej zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej danej jednostki penitencjarnej, tam znajdzie Pani informacje w jakie dni można odwiedzić osobę osadzoną. Z uwagi na to, że osoba odwiedzająca nie mieszka w Polsce, skazany może wystąpić do dyrektora zakładu o wyrażenie zgody na połączenie widzeń, tak aby jednorazowo mogło ono trwać 2 godziny. Odnośnie kontaktu telefonicznego to nie ma z tym żadnego problemu, osoba musi tylko posiadać kartę telefoniczną (do zakupu w ZK). Jeżeli osoby bliskie mieszkają poza granicami kraju, skazany może się też ubiegać o kontakt za pomocą programu Skype. Pozdrawiam

  • Avatar
       Odpowiedz
    Kamila Gradzik 31 sierpnia 2017 at 23:01

    Witam serdecznie,
    Czy mogłabym odwiedzić w więzieniu mojego chłopaka jeżeli jestem niepełnoletnia oczywiście na widzenie jadę z jego mamą i czy musze mieć zgodę od rodzica?

    • Kancelaria Kaliciński
         Odpowiedz
      Kancelaria Kaliciński 1 września 2017 at 10:11

      Witam,
      zgodnie z przepisami osoby niepełnoletnie mogą korzystać z widzeń tylko pod opieką osób pełnoletnich (art. 105a par. 2 KKW). W związku z tym, że na widzenie wybiera się Pani z mamą partnera, nie powinno być problemu.

  • Avatar
       Odpowiedz

    Witam
    Chciałbym się dowiedzieć co musi być zawarte i jak wyglada pisemna zgoda rodzica dla niepełnoletnie dziecka u osoby nie spokrewnionej na widzenie w zakładzie?

  • Avatar
       Odpowiedz

    Witam mam pytanie tego typu. Osadzony ma przyznane dwa widzenia 3 na dziecko co w chwili kiedy dziecko nie jest jego a sam skazany traktuje je jak swoje i wice wrsa… W zk nie zgadzają się ponieważ nie jest uregulowana forma prawna. Jak od takiej decyzji można się odwolac lub wpłynąć na dyrektora zakladu?

    • Kancelaria Kaliciński
         Odpowiedz
      Kancelaria Kaliciński 18 września 2017 at 12:34

      Dzień dobry, z uwagi na to, że skazany nie jest ojcem dziecka (dziecko nie zostało też przysposobione) widzenie z nim powinno odbyć się w ramach zwykłego widzenia, jednego z dwóch przysługujących. W mojej ocenie, w tym wypadku dodatkowe widzenie z dzieckiem nie przysługuje. Proszę ewentualnie spróbować wystąpić wpierw do dyrektora zakładu karnego w tej sprawie, a w przypadku decyzji odmownej, proszę napisać do Dyrektora Generalnego lub dyrektora okręgowego Służby Więziennej. Zgodnie z art. 79 kodeksu karnego wykonawczego mogą oni wydawać dyrektorom zakładów karnych polecenia niezbędne dla prawidłowego i praworządnego wykonywania kary pozbawienia wolności oraz realizowania kierunków pracy resocjalizacyjnej, a także uchylać wydane przez nich decyzje sprzeczne z prawem.

  • Avatar
       Odpowiedz

    Witam jaki może być powód dla którego ciocia osadzonego nie otrzymała zgody na widzenie ?,

    • Kancelaria Kaliciński
         Odpowiedz
      Kancelaria Kaliciński 27 listopada 2017 at 21:59

      Witam, jednym z powodów może być to, że ciocia skazanego nie została umieszczona przez niego na tzw. liście osób uprawnionych do odwiedzin.

Zostaw komentarz