MaxPolis, fotolia.com, #106529292

Utrata prawa jazdy w świetle prawa


Zdanie egzaminu na prawo jazdy to ogromna radość – nie tak łatwo dziś o nie, egzaminowani przechodzą bowiem ogromny stres podczas ocenianej jazdy. Zdobyć uprawnienia kierowcy to jedno, a utrzymać je, to drugie. Kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy i jak wygląda to w świetle prawa?

Podczas kontroli drogowej policja ma prawo do odebrania prawa jazdy. Przede wszystkim jest ono zabierane wówczas, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, gdzie grozi nam gwałtowna utrata prawa do prowadzenia pojazdów. Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy je stracili?

Nigdy za kółko po alkoholu

Istnieje kilka sytuacji, kiedy policjant może odebrać nam prawo jazdy podczas prowadzenia auta. Pierwszym z nich jest uzasadnione podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy albo w stanie po spożyciu alkoholu czy użyciu środka działającego w podobny sposób. Jazda pod wpływem alkoholu i środków odurzających jest ściśle zabroniona, więc zatrzymujący nas ma prawo do odebrania nam prawa jazdy w trybie natychmiastowym.

Dbaj o dokument!

Co ciekawe, zadecydować o tym może również stan fizyczny naszego dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do jazdy za kierownicą. Jeśli policjant stwierdzi, że zostało ono zniszczone w stopniu, który powoduje jego nieczytelność lub podejrzewa, że zostało podrobione czy przerobione, również ma prawo je zatrzymać. Może to zrobić również wtedy, gdy wie, że upłynął już termin ważności prawa jazdy.

Zasady przede wszystkim

Bywa i tak, że okazuje się, że kierujący pojazdem otrzymał już kiedyś decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, jednak wtedy go nie oddał i nadal jeździ po drogach. Prawo jazdy będzie nam też odebrane w momencie, gdy kierujący przekroczy liczbę 24 punktów karnych za łamanie przepisów ruchu drogowego lub w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Prawo jazdy może być też zabrane, kiedy policja na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć uzna, że w czasie 2 lat od daty wydania pierwszy raz prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub choć jedno z trzech wymienionych poniżej wykroczeń:

1. spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

2. prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

3. przekroczenie odpowiedniej prędkości o ponad 30 km/h albo prowadzenie pojazdu bez ostrożności.

Jak widać, powodów, dla których możemy stracić prawo jazdy, jest niemało. Recepta na uchronienie się od tego wypadku jest jedna – jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Brzmi banalnie, jednak wielu osobom się to udaje, dzięki czemu prowadzą auta od lat. Życzę Państwu spokojnych dróg i niewielu kontroli podczas jazdy. Szerokiej drogi!

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz