Obowiązek alimentacyjny – od czego zależy jego wysokość?


Nie tylko miłość, ale również prawo nakazuje rodzicom sprawowanie opieki nam dzieckiem. Niezbędne jest zagwarantowanie mu utrzymania oraz dostarczenie podstawowych środków koniecznych do prawidłowego rozwoju. Jest to oczywiste i nie wzbudza żadnych spornych kwestii, nad którymi należało by polemizować. Jednak czasami sprawa się komplikuje, ponieważ trzeba dokładnie wycenić opiekę nad dzieckiem. Jest to najczęściej spowodowane sytuacją, w której rodzice dziecka się rozchodzą i jeden z nich zostaje obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie dziecku normalnych, bieżących potrzeb w postaci: pożywienia, ubrania, mieszkania, opału, niezbędnych przedmiotów umożliwiających przebywanie w środowisku i w rodzinie, leków itp.

Sąd podczas procesu rozstrzygającego wysokość alimentów na rzecz dziecka kieruje się regulacjami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 135 § 1 zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do alimentacji. Niestety obecne przepisy nie regulują precyzyjnie kwestii usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Podczas ich ustalania sąd kieruje się takimi elementami jak stan zdrowia dziecka, potrzeby związane z edukacją, bieżącymi potrzebami żywieniowymi oraz ubraniowymi, jak i zainteresowaniami oraz sposobem spędzania wolnego czasu. W przypadku możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej, nie bierze się pod uwagę rzeczywistego dochodu, lecz zarobki, które zobowiązany uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swoich sił fizycznych i zdolności umysłowych. Jest to spowodowane przypadkami, w których osoba obciążona obowiązkiem alimentacyjnym nie wykonuje wyuczonej i dobrze płatnej pracy, pracuje w niepełnym wymiarze godzin, bądź też pracuje dorywczo.

Istotny wpływ na wysokość alimentów ma również tzw. „zakres świadczonych wobec dziecka przez rodzica zobowiązanego do alimentów osobistych starań o jego utrzymanie i wychowanie”. Oznacza to, że znikome zainteresowanie dzieckiem wyrażone w postaci sporadycznego kontaktu, wpływa w bezpośredni sposób na wyższą kwotę alimentów. To rekompensata dla drugiego rodzica, który przejął cały ciężar związany z wychowaniem dziecka. Należy mieć na uwadze, że wysokość obowiązku alimentacyjnego jest uzależniona od bieżących potrzeb. Oznacza to, że w przypadku wzrostu potrzeb dziecka można wystąpić do sądu rejonowego z powództwem o podwyższenie alimentów. Sąd najczęściej zasądza obowiązek alimentacyjny w postaci dokładnej kwoty pieniężnej, która jest płatna miesięcznie, z góry do rąk osoby uprawionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Jeżeli niezbędne jest Ci indywidualne wsparcie w kontekście sprawy o alimenty skontaktuj się z kancelarią adwokacką Kaliciński. Zasięgniesz opinii, otrzymasz profesjonalną poradę oraz będziesz mógł powierzyć prowadzenie sprawy.

Kancelaria Kaliciński

Kancelaria Kaliciński

Zostaw komentarz