pict rider, fotolia.com, #59741131

Wymiar kary łącznej – korzyść dla skazanego


Czy kary mogą być łączone ? Czy prawo na to pozwala? Zdarza się przecież, że skazani odsiadują kilka wyroków, za różne przewinienia. Okazuje się, że kodeks karny wymiarowi kary łącznej poświęcił dużo miejsca – rozdział IX dotyczy go niemal w całości. Jakie kary można łączyć i na jakich zasadach się to odbywa?

 

Kodeks karny zaznacza, że sąd może wymierzyć karę łączną. Mieścić musi się ona w granicach od najniższej wymierzonej kary za poszczególne przestępstwa do ich sumy. Jeżeli więc skazany otrzymał kary roku pozbawienia wolności oraz dwóch lat pozbawienia wolności, sąd ma prawo wymierzyć mu karę łączną – od roku do trzech lat.

 

Ile maksymalnie może wynieść kara łączna?

Istnieją przepisy ściśle ograniczające wymiar kary łącznej – istnieje jej górna granica, która nie może zostać przekroczona. Prawo mówi, że kara łączna (w przypadku grzywny) nie może być wyższa niż 810 stawek dziennych. Jednocześnie sąd ustala, jak wysoka będzie dzienna stawka kary. Nie może okazać się ona wyższa niż najwyższa kara ustalona wcześniej. Z kolei w przypadku kary ograniczenia wolności nie może ona być dłuższa niż 2 lata (wymierzana jest w miesiącach i latach). Maksymalna kara pozbawienia wolności nie może być z kolei dłuższa niż 15 lat.

Ważne jest też, że kodeks ogranicza wysokość grzywny, która zostaje wymierzona przy warunkowym zawieszeniu kary. Jeśli kara pozbawienia wolności została zawieszona, to nie powinna ona przekraczać 270 stawek dziennych, a jeśli wymierzono karę ograniczenia wolności, nie może być wyższa niż 135 dziennych stawek.

W przypadku, gdy suma kar pozbawienia wolności będzie wynosiła 25 lub więcej lat, a choć jedna z łączonych kar wynosić będzie mniej niż 10 lat, sąd ma możliwość orzeczenia jednej, łącznej kary 25 lat pozbawienia wolności. Z kolei w przypadku kary łącznej, w której określana jest grzywna, sąd określi nową stawkę dzienną. Wskazania do jej ustalenia znajdują się w artykule 33 § 3 kodeksu karnego.

 

Jakie są systemy wymierzania kary łącznej?

Istnieje kilka systemów wymierzania kary łącznej. Jeśli przestępstwa się zbiegają, istnieje możliwość ustalenia kary w systemie:

  • kumulacji – zsumowanie kar, które zostały wymierzone za poszczególne przestępstwa,
  • absorpcji – najsurowsza kara pochłania pozostałe,
  • asperacji – zaostrzenie najsurowszej z wymierzonych kar.

 

Wszystkich poszukujących pomocy w kwestiach prawnych, zachęcam do zadawania pytań. Z chęcią rozwiążę wszelkie Państwa wątpliwości, również online.

 

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz