graja, fotolia.com, #101996571

Jakie dokumenty należy wymienić po zawarciu związku małżeńskiego?


Ślub i wesele to piękne wydarzenia w życiu każdego człowieka, który kiedykolwiek zawarł związek małżeński. Wiele tygodni oczekiwania na tę wyjątkową chwilę. A później? Gdy nadchodzi sielanka pierwszych dni małżeństwa, nadchodzi też czas spełnienia kilku ważnych obowiązków w urzędzie. Jakie dokumenty trzeba wymienić po ślubie ?

Po pierwsze dowód

Dobra wiadomość jest taka, że wymiana dowodu osobistego po ślubie jest bezpłatna. Zła jest taka, że do urzędu trzeba się pospieszyć. Na złożenie wniosku przysługują świeżo upieczonej mężatce dwa tygodnie, ale w rzeczywistości stary dowód ważny będzie jeszcze przez trzy miesiące po zawarciu związku małżeńskiego. Wniosek wystarczy złożyć w urzędzie gminy, a jeśli posiadasz swój podpis elektroniczny, możesz zrobić to także online.

Na wszelakie wyjazdy

Tutaj sytuacja wygląda już nie tak dobrze. Po pierwsze wymiana tego dokumenty nie jest bezpłatna – trzeba zapłacić ok. 140 zł. Po drugie jest ważny tylko dwa miesiące, a oczekiwanie na nowy może trwać do miesiąca. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu egzotycznej podróży poślubnej. Tutaj może okazać się koniecznością wczesne złożenie wniosku – tym razem w starostwie. Podobnie jest z prawem jazdy, z tą różnicą, że na wymienienie go mamy jedynie miesiąc. Plus jest taki, że jeśli masz aktualne badania lekarskie, nie musisz wykonywać nowych. Za sam dokument musisz jednak zapłacić – kwota jest podobna do tej za paszport. Jeśli wymieniasz już prawo jazdy, możesz za jednym razem wymienić dowód rejestracyjny, aby później o nim nie zapomnieć.

Pozostałe dokumenty

Wbrew pozorom nadal jest ich sporo. Wymienić trzeba dokumenty w banku i w pracy, nierzadko adres e-mail, umowę o wynajem mieszkania, karty klienta w ulubionych sklepach. Lista jest długa i zniechęcająca. Jednak na początku polecamy wymienić najważniejsze dokumenty – na wszystkie kolejne przyjdzie pora, a nowe umowy podpisane zostaną już na nowe nazwisko.

Jedynym sposobem na uniknięcie licznych wycieczek do urzędów jest pozostanie przy panieńskim nazwisku. Nie jest to chyba jednak tak poważny problem, by dla niego unikać założenia rodziny pod jednym, tym samym nazwiskiem. Wszystkim przyszłym pannom młodym życzę zatem cierpliwości i bezproblemowej zmiany dokumentów.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz