Jeanette Dietl, fotolia.com, #71263677

Zwolnienie z pracy – na jakich zasadach?


To jeden z najgorszych scenariuszy wielu pracowników. Niespodziewane zwolnienie z pracy. Na jakich zasadach może się odbyć? I co musi zagwarantować nam wówczas pracodawca?

Przede wszystkim, aby zwolnić pracownika, trzeba wręczyć mu wypowiedzenie. Musi ono mieć formę pisemną, a oprócz tego zawierać powód zwolnienia pracownika. W art. 30 § 3 oraz 4 kodeksu pracy określone zostały przesłanki, których spełnienie jest konieczne, aby za skuteczne można było uznać rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ważne, aby powód, z którego stosunek pracy zostaje rozwiązany, był sformułowany w sposób precyzyjny. Musi zostać tu wskazany konkretne i rzeczywiste zdarzenie (lub kilka zdarzeń czy okoliczności), będące według pracodawcy uzasadnieniem wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. W opisie przyczyny zwolnienia muszą zostać wymienione czas i miejsce wystąpienia okoliczności, które sprawiły, że wypowiedziano umowę.

Kiedy możliwe wypowiedzenie?

W kodeksie pracy nie zostały zawarte przyczyny możliwego wypowiedzenia. Wobec tego ocena zasadności jest zależna od konkretnego przypadku. Istnieje naprawdę mnóstwo powodów, które uzasadniają rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Najczęściej są to:

– obiektywna i zarazem racjonalna utrata zaufania do pracownika,
– uporczywe i rażące naruszanie dobrych obyczajów, utrudnianie lub uniemożliwianie pracownikom wykonywania ich pracy,
– brak możliwości ponownego zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na tym samym stanowisku, które zajmowała wcześniej lub na podobnym, zgodnym z jej kwalifikacjami zawodowymi,
– brak lojalności ze strony pracownika wobec zatrudniającego,
– świadome niedopełnienie obowiązku dbałości o dobro pracodawcy,
– częste albo długie nieobecności pracownika z powodu choroby – wtedy nie jest on w stanie wykonywać swoich obowiązków, a został zatrudniony właśnie po to, by je spełniać,
– i inne.

Sąd pracy

Jeżeli pracodawca nie wskaże konkretnego powodu wypowiedzenia lub poda go niewłaściwie, będzie to świadczyło o naruszeniu prawa. Wobec tego pracownik zostanie uprawniony do ubiegania się o swoje roszczenia przed sądem pracy. Jeśli sąd postanowi uwzględnić żądanie pracownika, orzeknie o bezskuteczności wypowiedzenia. Wtedy zwolniony pracownik może starać się o ponowne zatrudnienie na poprzednich warunkach. Może również wnieść o odszkodowanie.

Tych z Państwa, którzy zainteresowani są poradami, również tymi online, serdecznie zachęcam do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Warszawie. Z przyjemnością odpowiem na nurtujące Państwa pytania.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz