naka, fotolia.com, #122124131

Nękanie według prawa karnego


Stalking to pojęcie, które w polskim prawie funkcjonuje od niedawna – pojawiło się dopiero 6 czerwca 2011 r. Rozumie się przez nie uporczywe nękanie bądź wzbudzanie zagrożenia. Stalkingiem nazywa się również naruszenie prywatności drugiej osoby jej najbliższych.

Stalking według prawa

Zgodnie z artykułem 190a. kodeksu karnego, stalkingu dopuszcza się, ten, kto:

§ 1. poprzez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zgodnie z prawem nie można także podszywać się pod inne osoby, używać ich wizerunków czy danych osobowych, chcąc wyrządzić im szkodę majątkową lub osobistą. Aby stalker mógł być ścigany, właściwy wniosek musi najpierw zostać złożony przez osobę pokrzywdzoną.

Co realnie uchodzi za stalking?

Przejawy stalkingu mogą być najróżniejsze. Aby nie wymieniać tutaj ich wszystkich, przytaczam kilka najważniejszych:

1) uporczywe wykonywanie telefonów, zwłaszcza w nocy,
2) wysyłanie listów, SMS-ów, e-maili oraz innych wiadomości, również w cyberprzestrzeni,
3) pozostawianie pod drzwiami mieszkania ofiary wiadomości, zostawianie ich na poczcie głosowej,
4) składanie ofierze uporczywych propozycji seksualnych, namawianie na spotkania czy wyjazdy,
5) śledzenie ofiary, zatrudnianie detektywa, który będzie to robił,
6) natrętne obdarowywanie niechcianymi prezentami.

To tylko niektóre z form stalkingu. Każdy przypadek wymaga osobnego rozpatrzenia. Stalkingiem może okazać zachowanie, które w innym przypadku nim nie będzie, np. wspomniane obdarowywanie drogimi podarkami czy też pozostawianie wiadomości na poczcie głosowej.

Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, zwłaszcza z obszaru prawa karnego, serdecznie zapraszam do kontaktu. Chętnie udzielę wszelkich porad, również online.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz