fot. Flickr/CC-BY/401(K) 2012

Spadek – co wtedy?


Często zastanawiamy się, kto przejmie majątek po śmierci bliskich nam, starszych osób. Prawo dokładnie określa zasady dziedziczenia spadku. Kto go przejmuje?

s

W pierwszej kolejności do spadku powołuje się dzieci oraz małżonka spadkodawcy. Jeśli zmarły miał dzieci, wówczas inni krewni nie będą nic dziedziczyli — wszystko przechodzi w posiadanie jego potomstwa. Członkowie najbliższej rodziny dziedziczą spadek w określonym stosunku — małżonek oraz dzieci zmarłego dziedziczą w równych częściach,  co jednak istotne, udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4 całości spadku. Należy również wspomnieć, że spadek po zmarłym dziedziczą zarówno jego dzieci z małżeństwa, jak i te pozamałżeńskie. Podobnie jak w przypadku dzieci przysposobionych. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że dziecko zmarło jeszcze wcześniej i nie dożyło otwarcia spadku, wówczas dziedziczą jego dzieci i wnuki. Co ciekawe, spadek może również przysługiwać dziecku, poczętemu jeszcze przed śmiercią spadkodawcy.

s

Spadek w rękach małżonka

Spadek, który pozostał po zmarłym, dziedziczy także jego małżonek. Brany pod uwagę jest jednak jedynie małżonek „na dzień śmierci”. Byli małżonkowie nie będą natomiast dziedziczyć po zmarłym — jeżeli nastąpiło orzeczenie rozwodu przez sąd, nie są oni powołani do przejmowania spadku po sobie. W przypadku, kiedy spadkobierca złożył przed śmiercią pozew o rozwód lub separację z winy drugiego małżonka (i był to powód uzasadniony), wówczas pozostali lub potencjalni spadkobiercy mogą złożyć wniosek o wyłączenie winnego małżonka od dziedziczenia. Dotychczas wspomniane sytuacje dotyczą zmarłych, którzy doczekali się potomstwa. Co jednak w przypadku, gdy spadkodawca zmarł bezpotomnie? Wówczas jego majątek dziedziczyć będą małżonek, a także rodzice i rodzeństwo.

s

Majątek przejęty przez Skarb Państwa

W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu i nie miał żadnych krewnych, którzy mogliby odziedziczyć spadek na mocy ustawy, wówczas cały jego majątek zostaje przejęty przez gminę, której był mieszkańcem. Jeżeli jednak miejsce zamieszkania jest niemożliwe do ustalenia lub też zmarły mieszkał za granicą, wówczas jego majątek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.

s

W kwestiach dziedziczenia mogą pojawić się sytuacje, które będą komplikować postępowania spadkowe, np. zrzeczenie się spadku. Problemy mogą pojawić się także w przypadku działu spadku. Gdy powołanych do dziedziczenia jest kilku spadkobierców, o ugodę w takiej sytuacji jest bardzo trudno. Jeśli poszukują Państwo pomocy prawnej w sprawach spadku na terenie Warszawy, zachęcam do kontaktu.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

3 komentarze

Zostaw komentarz