fotolia.com, #49523127 | Autor: Brian Jackson

Zrzeczenie się spadku


Istnieją sytuacje, w których jeszcze przed otrzymaniem spadku wiemy dobrze, że nie chcemy jego zawartości. Wiele osób zastanawia się, czy zrzeczenie się prawa do spadku jest w ogóle możliwe. Chcąc rozwiać wątpliwości, śpieszymy z odpowiedzią. Przedstawiamy konieczne procedury, związane z chęcią zrzeczenia się spadku. Co należy zrobić?

Jak zrzec się prawa do spadku?

Samo zrzeczenie się spadku nie jest niczym trudnym. Wystarczy, że ustawowy spadkobierca wybierze się do notariusza i u niego oświadczenie o zrzeczeniu się spadku. Tutaj istnieje jednak pewien haczyk — można dokonać tego jedynie w momencie, gdy spadkodawca jeszcze żyje. Po jego śmierci będzie to już niemożliwe. Art. 1048 kodeksu cywilnego głosi, że

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kiedy dobrze jest zrzec się spadku? Istnieją sytuacje, gdy rodzice dorosłych już dzieci chcą zapisać swój samochód czy dom jednemu z dzieci — pozostałych zdążyli już obdarować podobnymi „upominkami”. Wówczas rodzeństwo osoby, która ma przejąć spadek w momencie śmierci rodziców, musi podpisać oświadczenie, w którym potwierdzi, że zgadza się zrezygnować z majątku, który pozostanie po matce i ojcu.

Co w momencie, gdy spadkodawcy umrą przed podpisaniem aktu notarialnego?

Jeśli okaże się, że odziedziczyliśmy spadek, którego nie chcemy, a osoba, która nam go zapisała, nie żyje, istnieje możliwość odrzucenia spadku.

Odrzucić spadek może każdy spadkobierca testamentowy i ustawowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnej muszą dokonać tego z udziałem lub za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego. Spadkobierca, który został powołany do spadku czy to z mocy testamentu, czy z mocy ustawy, może odrzucić spadek jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć go jako spadkobierca ustawowy. Staje się to korzystne w momencie, gdy testament narzuca na spadkobiercę testamentowego obowiązek wykonania zapisów czy poleceń.

Kancelaria-Kaliciński

Kancelaria-Kaliciński

Zostaw komentarz